Čo Ti skauting ponúka?

  • Skutočných priateľovIMG 3249

V živote ide všetko oveľa ľahšie, ak máme po boku tých skutočných priateľov. V skautingu sa stretáva mnoho ľudí so spoločnými záujmami a preto je pre nich oveľa jednoduchšie vytvoriť si partiu priateľov, ktorí si navzájom pomôžu v krízovej situácii, navzájom spolupracujú a rešpektujú sa a uznávajú jeden druhého.
Ako skauti vieme, že sa na seba môžeme vždy spoľahnúť. Mnohí, už teraz dospelí skauti, sú najlepšími priateľmi, ktorými sa stali v detstve.

 

  • Hlboké zážitky

Akcie, hry, súťaže a dobrodružstvá, ktoré si doteraz možno nezažil/a. Budeš sa nimi môcť pochváliť pred svojimi spolužiakmi a ešte dlho budeš hrdý, že si ich absolvoval. Skauting Ti jednoducho ponúka viac, ako len bežný život po škole s televízorom, mobilom alebo nudou na ulici.

 

  • Možnosť vyniknúť a uznanie

V skautingu máš možnosť spoznávať samého seba, pracovať sa sebe, získať vôľu prekonávať svoje slabé miesta a postarať sa o seba a svoje potreby. Skautingu Ti dáva šancu prejaviť to, v čom si dobrý, a zlepšovať sa s pomocou tvojich starších priateľov.

 

  • Slobodu

Dospelí ľudia v skautingu nie sú ani vojenskými dôstojníkmi ani učiteľmi. Budú to Tvoji priatelia, ktorí spoznajú Tvoje záujmy aj problémy a budú mať pre nich pochopenie. Budú Ťa maximálne rešpektovať a podporovať na všetkých Tvojich cestách. Skauting je priestor pre Tvoj slobodný rozvoj.

 

  • Život v prírodeak

„Skaut je ochrancom prírody,“ hovorí jeden z bodov skautského zákona. V oddielovom programe má svoje miesto pomoc prírode – čistenie lesov, obnovovanie studničiek, kosenie lúk, prenášanie žiab z ciest, stavanie vtáčích búdok, sadenie stromov… Už malých nováčikov vedieme k tomu, aby sa k prírode správali ohľaduplne – aby po ich odchode napríklad z lúky, tam bolo čistejšie ako pred príchodom, aby zaobchádzali bezpečne s ohňom, aby šetrili stromy a zbytočne nelámali konáriky, aby nezabíjali chrobáky, ale naopak, aby im pomohli.
No skauting nie je len o samotnej ochrane prírody, ale najmä o živote v nej. Po čase Ti prestane vadiť bzučiaca včielka, prestaneš sa báť pavúkov a začneš pozorovať maličkosti, ktoré sa okolo Teba dejú.

Mladí zažívajú niečo nové, nepoznané.


Skautský program:

Skauting zahŕňa nekonečné množstvo aktivít. V lete tábory, na jeseň netradičné športy, či šarkaniáda, v zime sánkovačky a guľovačky, na jar vodácke splavy a medzitým výpravy do hôr, na chaty alebo len tak pod „širák“. Tak vyzerá rok v skautskom oddieli.
  • Tábory

Keď sa rozozvučia struny gitár, drevo v táboráku začne praskať a rozospieva sa 35 hrdiel – vtedy nastáva pravá skautská, táborová atmosféra. Na tábore sa občas hangár premení na westernový salón a hudbu sprevádzajú country tance, z teepee-čka sa stane časostroj a späť  v súčasnosti nás uvidíte až o niekoľko dní, či z ničoho nič sa zjaví lietadlo, ktoré nás vedie „letom svetom“. O dobrú náladu sa často stará vystúpenie skautského divadla, či paródia televíznej zábavnej šou. A keď hviezdy zasypú oblohu, v tichosti nás sprevádzajú duchovným večerom horiace plamene sviečky alebo len tak utekáme pred nočnými strašidlami v nočnej hre.

Skautské tábory sú asi najznámejšou tvárou skautingu. Nečudo, veď sú vyvrcholením celoročnej skautskej činnosti. Niekoľko romantických dní (i nocí) v stane, či podsade, sa natrvalo vryje do pamäti mladých i dospelých účastníkov. Kto by zabudol na tie všetky dobrodružstvá, hry a zábavy, na prvé lásky alebo na nové priateľstvá, na stavanie vlastného „domčeku“, brány, či „kuchyne“, na spievanie pri západoch slnka (pri východoch sa obvykle tvrdo spí 😀 ) a na nočné stráženie vlajky pri strašidelne sa chvejúcich vetvách stromov vo vetre?!

 

  • Výlety

Neraz družiny vybehnú len tak do prírody, napríklad na opekačku, či šarkaniádu. Výlety do blízkeho okolia sú súčasťou víkendu, či voľného prázdninového dňa.

Aspoň raz za mesiac vyráža na väčšiu výpravu celý oddiel – či už je to výstup na hrad, turistika v horách alebo víkendovka na chate – na všetkých akciách sa nájde niečo také, čo ulahodí na duši každému účastníkovi.

 

  • Družinovky, oddielovky

Útulná skautská klubovňa je magnetom, ktorý priťahuje každého člena. Z výzdoby dýchajú prežité dobrdružstvá a tu sa rodí a spriada plán dobrodružstiev nových. Družiny (6 – 8 členov) sa raz do týždňa stretávajú v klubovni na družinovkách. Venujú sa skautskej výchove, skautskej a táborníckej praxi, ekológii, hrám, športom, prvej pomoci, komunikácii, výtvarným aktivitám, kultúre. Oddiel (20-35 členov) sa v klubovni v rôznej frekvencii stretáva na tzv. oddielovkách. Program oddieloviek však využíva väčší počet účastníkov – prebiehajú tu rôzne medzidružinové súťaže, spoločné oslavy a mnoho ďalšieho.

 

  • Expedície do zahraničia002 (3)

Výhodou skautingu je jeho silná medzinárodná dimenzia. Skauti sú skutočne všade a jej členovia vám radi pomôžu s lacným ubytovaním v klubovni či na skautskej chate. Aktívnejšie oddiely tieto možnosti využívajú a vyrážajú za obzor. Cieľom je objavovanie – neznáme krajiny, neznáme kultúry, krásy prírody… Určite ste počuli aj o Betlehemskom svetle, ktoré roznášajú skauti po celom svete. Aj to sa každý rok stáva dôvodom návštevy „slovenských susedov“ v zahraničí.

 

  • Vodný, letecký, horolezecký skauting

Niektoré oddiely sa špecializujú na určitú konkrétnu činnosť. Na Slovensku máme napríklad niekoľko vodáckych skautských oddielov, ktorých činnosť sa zameriava najmä na splavy, vodu a aktivity s ňou súvisiace. V zahraničí nie sú výnimkou ani horolezecké alebo dokonca letecké oddiely.

 

Pridaj komentár