Fotogaléria 2020

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Vo Vranove nad Topľou a blízkom okolí pre takmer sedem stoviek seniorov či detí.

Počuli ste už o projekte s názvom „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“? Tohto roku sa vďaka desiatkam dobrovoľníkov na Slovensku spustil už 3. ročník tejto milej predvianočnej zbierky. Vďaka iniciatíve Dominiky z nášho oddielu Lipy nechýbal ani vo Vranove nad Topľou.

V čom spočíva myšlienka projektu?
Projekt už tretí rok vyzýva krátko pred Vianocami všetkých dobrých ľudí, aby naplnili krabicu od topánok rôznymi maličkosťami a darčekmi, ktoré môžu potešiť babičku alebo deduška v domove dôchodcov. Víziou tohto projektu je v jednoduchosti povedané: Potešiť niekoho, kto nečaká darček. Na základe niekoľkých pokynov môže každá osôbka vložiť do balíčka kúsok svojho srdca a spoločnými silami s ostatnými „darcami“ urobiť krajšie Vianoce tým, ktorí nemajú možno až toľko šťastia ako my.

Ako táto myšlienka prenikla až do Vranova nad Topľou?
Niekedy v polovici novembra natrafila na internete úplnou náhodou na tento projekt Dominika z nášho oddielu. Po roztvorení oficiálnej stránky projektu jej na obrazovke objavilo dojemné video z predchádzajúceho ročníka tohto projektu, no a presne vtedy jej v hlave „zasvietila LEDka“. Prostredníctvom tohto videa zaujala (vyššie uvedená) myšlienka projektu Dominiku natoľko, že sa rozhodla skúsiť osloviť aj naše mesto. Najprv zistila záujem miestneho Zariadenia pre seniorov, následne kontaktovala Mestský úrad. Po viac-menej úspešných telefonátoch prišlo na rad oslovenie mňa. Na messenger mi prišla správa s linkom www.kolkolasky.sk a netrvalo dlho, kým som bola v tom aj ja celá.
Hneď na ďalší deň sme spolu upravovali plagát a následne sme šírili ideu projektu na sociálnych sieťach aj „v uliciach“. Zakrátko sme denne vybavovali niekoľko telefonátov a odpisovali na množstvo e-mailov.

Ako prebiehala zbierka a ako sa myšlienka prepojila so skautským oddielom Lipy?
Zbierka oficiálne prebiehala v dňoch 23.11. - 6.12.2020. Mestský úrad nám na tieto 2 týždne poskytol priestory, kam verejnosť mohla prinášať balíčky počas dňa. Niekoľko darčekov sme s Dominikou preberali i osobne.
Krabice sme však potrebovali skontrolovať, (aby sa v balíčku nevyskytla nevhodná alebo nebezpečná vecička), roztriediť a následne nechať v izolácii. Náš pôvodný plán bol využiť naše garáže a súkromné izby, to sa však ukázalo ako nepraktické, nakoľko naše obydlia sú od úradu veľmi vzdialené a malé.
Po jeho oslovení, vedúci oddielu ani nachvíľu neváhal a naplno nás podporil. Neoficiálnym zberným, triediacim a izolačným centrom sa tak stala naša skautská klubovňa - vždy dostupná, nateraz prázdna (kvôli stopnutej činnosti skautingu), v blízkosti a navyše aj dostatočne veľká - skrátka ideálne miesto.
Klubovňou to však nekončilo. Skaut je predsa osožný a pomáha iným, no a práve na tento zákon nezabudli naši skauti ani pri tomto prípade. Bez akéhokoľvek presviedčania sa niekoľko bratov, sestier a dokonca i rodičov pustilo do prenášania, kontroly i triedenia spolu s nami. Ešte predtým sme, samozrejme, potrebovali krabice transportovať z úradu do klubovne - s nimi to však nebol žiaden problém. Využili sme až 6 áut - no aj tie museli ísť aspoň raz „na otočku“. Neskôr nám opäť pomohli s roznášaním.

Aké boli záverečné štatistiky pre naše mesto a okolie?
- 2 týždne zbierky
- najmenej 75 vylepených plagátov
- minimálne 241 zdieľaní na sociálnych sieťach
- viac ako 10 zapojených skautov a skautiek a aspoň 15 iných dobrovoľníkov, ktorí nám pomohli
- po neuveriteľných 52 hodín voľného času mňa a Dominiky (+ mnoho hodín jednotlivých dobrovoľníkov), obetovaných pre túto milú činnosť

=> ohromných 698 rozdaných balíkov

Tieto čísla, (z ktorých nám padla sánka!) sú milým zrkadlom toho, že aj napriek tomu nešťastnému obdobiu, ktoré sa dotklo každého jedného z nás, sa našla obrovská kopa ľudí, ktorí nezabudli na spolupatričnosť, pochopenie a ľudskosť. VŠETKÝM VÁM - „DARCOM“, ŠKOLÁM, OBCHODOM, FIRMÁM, ktorí darovali lásku v krabičke a SKAUTOM, DOBROVOĽNÍKOM, RODIČOM A ĽUDOM, ktorí nám čo i len trochu a akoukoľvek formou pomohli, podporili nás, či povzbudili OD NÁS PATRÍ JEDNO OBROVSKÉ ĎAKUJEME!